OSS Víkend

14.-15. marca 2015, Fakulta matematiky fyziky a informatiky UK, pavilón F, Mlynská dolina, Bratislava

Sobota 14. marec 2015 doobeda
09:00 Štěpán Bechynský: Raspberry Pi a GPIO
10:00 Radovan Semančík: Ako zbohatnúť prácou na open source projekte?
10:30 Prestávka
10:45 Tomáš Hrčka: Vagrant, virtualizácia pre každého
11:15 Tomáš Kováčik: KaTaLyzer - dlhodobé meranie sieťovej prevádzky
11:30 Jiří Eischmann: Fedora Workstation
12:15 Prestávka
Sobota 14. marec 2015 poobede
13:15 Pavol Lupták: Návrh zákona o spravodajských službách z pohľadu zásahu do súkromia
13:45 Ján Gondoľ: Otvorené vládnutie a technologická komunita
14:15 Prestávka
14:30 Štefan Szilva: Open Source v štátnej správe – pracovná skupina Ministerstva financií SR
14:45 Štefan Szilva: Technické štandardy pre informačné systémy verejnej správy platné od roku 2015
15:00 Ľubor Illek: OpenData - čo bude tento rok (a čo asi nie)
15:30 Prestávka
15:45 Samuel Molnár: Hipster's Guide to Terminal IDE
16:00 Tomi Vanek: Ako naprogramovať generátor kódu v JavaScripte
16:30 Peter Fabo: PSE - Python & Simulator & Editor
17:00 Záver prvého dňa OSS víkendu

Nedeľa 15. marec 2015 doobeda
09:00 Richard Kellner: Začíname s Djangom
09:30 Tomáš Majer: Raspberry Pi, GPIO alebo USB?
10:00 Martin Šechný: Niekoľko tipov pre informatiku v škole
10:15 Michal Prívozník: Získavame nových prispievateľov do projektu
10:30 Prestávka
10:45 Alexander Szalonnas: ELK stack as log server
11:15 Věroš Kaplan: Automatizace správy Linuxových počítačů pomocí Ansible - rychlý úvod
11:45 Michal Chovanec: ARM Cortex M, reálny čas, roboti a GNU gcc
12:15 Prestávka
Nedeľa 15. marec 2015 poobede
13:15 Petr Schindler: Jak se testuje Fedora
13:45 Petr Holášek: „Klidně to přeruš!“ aneb pojednání o zpracovávání HW přerušení na OS Linux
14:15 Prestávka
14:30 Radovan Garabík: Slovenský národný korpus a (otvorené) zdroje a nástroje pre počítačové spracovanie prirodzeného jazyka
15:00 Daniel Duriš, Tomáš Peciar: Prvý open source bike share
15:30 Slovenská Drupal Asociácia: Novinky v Drupal svete
16:00 Záver

Abstrakty

Sobota 14. marec 2015 doobeda
09:00 Štěpán Bechynský: Raspberry Pi a GPIO
Každý majitel Raspberry Pi si jistě všimnul několika desítek pinů na kraji desky a možná si na nich zkusil rozblikat LEDku. Tyto GPIO piny toho umí mnohem víc. V přednášce si ukážeme, jak je využít ke čtení hodnot z různých senzorů, jak pomocí nich ovládat modelářská serva a jak si pomocí mikrokontroléru PICAXE vyrobit rozšiřující moduly, které se připojí pomocí sběrnice I2C.

10:00 Radovan Semančík: Ako zbohatnúť prácou na open source projekte?
Skúsenosti z práce na niekoľkých open source projektoch a viac ako 5-ročnej snahy sa tým uživiť. Skúsenosti s rozbehom, financovaním a prevádzkou vlastnej firmy založenej na vývoji OSS produktov. Prezentované z pohľadu nadšeného technológa, ktorý bol nútený bojovať s podnikateľskou realitou. Prístupy, ktoré fungujú a aj tie ktoré nefungujú - aj z technologického a aj z podnikateľského pohľadu. Veľmi cenné informácie pre každého, kto uvažuje o profesionálnej kariére v OSS svete.

10:45 Tomáš Hrčka: Vagrant, virtualizácia pre každého
Vagrant je nastroj na nastavenie prenositelneho a reprodukovatelneho vyvojoveho prostredia na baze virtualnych strojov. Umoznuje jednoduchu definicu virtualnych strojov, ich provisioning viacerymi sposobmi (shell,pupet,ansible,chef) a distribuciu. Cielom tejto prednasky je posluchacom priblizit Vagrant, jeho strukturu a pouzitie, ako aj ukazat nejake prakticke tipy.

11:15 Tomáš Kováčik: KaTaLyzer - dlhodobé meranie sieťovej prevádzky
KaTaLyzer je open source projekt vyvinutý študentami STU (FEI a FIIT). Dokáže dlhodobo, aj počas viac rokov, monitorovať sieťovú prevádzku na Unix-based zariadeniach, vyobrazovať ju graficky a do istej miery ukázať aj hlbšiu analýzu (TCP, UDP, IP, ARP...). Je modulárny, boli do neho urobené moduly na hlbšiu analýzu HTTP či sieťových DoS útokov. www.katalyzer.sk

11:30 Jiří Eischmann: Fedora Workstation
Workstation je oficiální varianta distribuce Fedora pro desktop a jako cílovou skupinu má technické studenty a vývojáře. Přednáška se však nebude zabývat jen tím, co se připravuje pro nadcházející verze Fedora Workstation, ale také obecnými trendy v oblasti linuxového desktopu, jako jsou Wayland nebo kontejnerizace aplikací, a jaký budou mít dopad na tvůrce softwaru a uživatele.
Sobota 14. marec 2015 poobede
13:15 Pavol Lupták: Návrh zákona o spravodajských službách z pohľadu zásahu do súkromia
Do nového návrhu zákona o spravodajských službách sa SIS opakovane snaží presadiť reguláciu šifrovacích nástrojov, tak aby umožňovali poskytnutie údajov, ktoré sú predmetom šifrovania, v "zrozumiteľnej forme". V opačnom prípade nie je možné uvedené nástroje uviesť na slovenský trh. Cieľom prezentácie bude hlbšie analyzovať potenciálne dopady tohto zákona na súkromie všetkých občanov ako aj porovnať ho s plánovaným americkým zákonom CALEA Act II, ktorého podobným cieľom je povinné zavedenie "backdooru" (zadných vrátok) do akéhokoľvek komunikačného softvéru distribuovanom na území USA.

13:45 Ján Gondoľ: Otvorené vládnutie a technologická komunita
Vláda SR 11. februára 2015 schválila akčný plán Iniciatívy pre otvorené vládnutie v Slovenskej republike na rok 2015. Tento obsahuje kroky v oblasti otvorených údajov, otvoreného vzdelávania (slobodného licencovania vzdelávacieho obsahu), otvorenej tvorby politík a otvorenej justície. Na naplnenie súčasného aj definovanie obsahu budúceho akčného plánu je vítaná úzka spolupráca s občianskou spoločnosťou a zvlášť technologickou komunitou. Prezentácia predstaví pripravované kroky aj možnosti zapojiť sa do tvorby aj realizácie plánov, ktorých cieľom je priniesť väčšiu otvorenosť vo verejnej správe.

14:30 Štefan Szilva: Open Source v štátnej správe – pracovná skupina Ministerstva financií SR
Ministerstvo financií SR v roku 2012 po veľkej verejnej kritike povinného využívania zmluvy Microsoft Enterprise Agreement pre všetky počítače v štátnej správe verejne prisľúbilo hľadať efektívnejšie spôsoby obstarávania Microsoft licencií a zrealizovať pilotný projekt nasadenia open source softvéru. Pri MF SR bola zriadená pracovná skupinu pre open source softvér. Aké sú jej výstupy? Venuje jej MF SR dostatočnú pozornosť?

14:45 Štefan Szilva: Technické štandardy pre informačné systémy verejnej správy platné od roku 2015
Od 15. marca 2015 musí verejná správa SR na základe novely Výnosu štandardoch pre informačné systémy verejnej správy č. 55/2014 začať dodržiavať viaceré nové IT štandardy, a to napríklad pre elektronické formuláre verejnej správy a pre textové a tabuľkové súbory. Novela vyžaduje aj podporu operačného systému GNU/Linux pre pluginy webových prehliadačov a pre klientske aplikácie, ktoré sú potrebné pre prácu s elektronickými službami verejnej správy. Čo sa mení?

15:00 Ľubor Illek: OpenData - čo bude tento rok (a čo asi nie)
Pred zopár rokmi sa zverejňovaniu údajov verejnej správy na strojové spracovanie venovali tak dve, tri partičky nadšencov. Teraz však atraktivita buzzwordu OpenData vrcholí – riešia sa stratégie, zákony, beží veľký eurofondový projekt čo má postaviť „centrálne komponenty“. Aký ale bude praktický výsledok týchto aktivít? Budú dostupné údaje obchodného registra, či snáď katastra nehnuteľností – alebo iba ďalší neužitočný štátny portál? V príspevku zhodnotím prebiehajúce aktivity, pokúsim sa predpovedať dôležité míľniky v najbližšom období a ukážem ako sa dá do akcií zapojiť.

15:45 Samuel Molnár: Hipster's Guide to Terminal IDE
Zahoďte grafické prostredia a otvorte terminál - toto bude hlavný cieľ mojej prednášky. Vim ako textový editor tu už je nejakých tých pár rokov a aj napriek tomu, že oproti ostatným editorom a vývojovým prostredIam pôsobí ako starý deduško, stále ich dokáže predbehnúť v produktivite. A vďaka svojej rozšíriteľnosti sa dá použiť v podstate na všetko. Keď sa jeho dokonalosť snúbi s Tmuxom, získate plnohodnotné vývojové prostredie priamo v jednom okne terminálu s neobmedzeným množstvom ďalších malých vnorených okienok. Zadarmo. Ale ako na to? Budem hovoriť o základom nastavení Vimu, o super pluginoch, o možnostiach Tmuxu a všetko na praktických ukážkach. A samozrejme, dôvodoch prečo nepotrebujem nič viac ako terminál a editor.

16:00 Tomi Vanek: Ako naprogramovať generátor kódu v JavaScripte
Prakticky si ukazeme, ako naprogramovat generator kodu v JavaScripte pomocou open-source frameworku Yeoman. Dufam, ze prednaska bude motivaciou naprogramovat si vlastny generator a tak sa zbavit rutinnej prace a zvysit produktivitu, ci prisposobit si jeden z mnohych open-source generatorov zverejnenych na GitHube. Nevyhneme sa ani diskusii o uskaliach a problemoch designu a implementacie generatorov kodu. Pre programovanie skutocnej aplikacie, na ktorej sa podiela viac programatorov, je nutne urobit zakladne technologicke rozhodnutia a urcit strukturu programu, aby sa programatori venovali najma funkcionalite, a nie zapasu s technologiami. Chceme programovanie urychlit tym, ze programatorov odbremenime od rutinnej mechanickej prace a vyuzit ich cas na kreativne ulohy. V novych technologiach chceme urychlit vstup, aby ucenie a spoznavanie vzorov a optimalnych rieseni bolo popri programovani, a nie citanim knih ci manualov. Odpovedou na tieto situacie moze byt jednoduchy generator kodu, ktory moze zvysit produktivitu programatora az trojnasobne, moze byt nenasilnym sprievodcom a ucitelom novych technologii, moze ukazat praxou overene riesenia a prehladne zorganizovat program. Generator je uzitocnym expresivnym vyjadrenim architektury. Cielovy kod, ktory generator vytvori, samozrejme moze byt pre akukolvek platformu / programovaci jazyk / architekturu.

16:30 Peter Fabo: PSE - Python & Simulator & Editor
PSE je multiplatformový grafický blokový editor a simulátor napísaný v Pythone s využitím jeho modulov a knižníc. Je založený na podobných princípoch ako Simulink/Matlab resp. Xcos/Scilab, nevyžaduje ale pre rozširovanie a modifikácie okrem Pythonu iné jazyky alebo technológie. Podrobnejšie informácie sú na (dočasnej) stránke http://www.kiwiki.info/index.php/PySimEd
Nedeľa 15. marec 2015 doobeda
09:00 Richard Kellner: Začíname s Djangom
Povieme si ako nainstalovat Django. Spravime si jednoduchu aplikaciu, na ktorej si ukazeme dobre vlastnosti Djanga a na zaver sa dozvieme co dalej ak chceme s Djangom zacat pracovat. - predstavenie frameworku - instalacia v Linuxe - vytvorenie databazoveho modelu - vytvorenie admin rozhrania - vytvorenie views a templateov - vytvorenie formularov - ako pokracovat dalej Prednaska je urcena pre ludi, ktori by chceli zacat programovat v Djangu. Ale tiez pre ludi, ktori uz programuju v inych jazykoch a radi by sa pozreli ako sa pracuje s jednym z najrozsirenejsich Pythonovych frameworkov.

09:30 Tomáš Majer: Raspberry Pi, GPIO alebo USB?
Ak chcete niečo pekné pripojiť k Raspberry Pi, máte dve možnosti. Buďto použijete konektor P1 s množstvom vývodov GPIO (General Purpose Input Output), alebo si môžete vyrobiť vlastné USB zariadenie s nejakým lacnejším procesorom. V príspevku sa pokúsim ukázať výhody a úskalia jedného aj druhého prístupu.

10:00 Martin Šechný: Niekoľko tipov pre informatiku v škole
Je stredoškolská alebo vysokoškolská informatika nudná, zastaralá? Začnime s Linuxom na tenkých klientoch, alebo na virtuálnych strojoch, alebo v sieťovej akadémii Cisco. Vyskúšajme programátorské úlohy v C/C++, Python, bash. Diskutujme o IT bezpečnosti. Analyzujme video vo fyzike s Trackerom, simulujme fyzikálne úlohy s EJS. To je prehľad niekoľkých tipov, ako modernizovať informatiku v škole.

10:15 Michal Prívozník: Získavame nových prispievateľov do projektu
Nie všetky OSS projekty maju bohatú základňu pravidelných prispievateľov. Ako však namotivovať potenciálnych programátorov, dokumentaristov, testerov, a iných aby začali participovať na vývoji projektu? V prednáške predstavím dva programy, ktoré sa touto tematikou zaoberajú. Oba sú zamerané na podporu OSS, šírenie povedomia o ňom. Prvým je Google Summer of Code. Ide o úspešný program sponzorovaný Google-om, ktorý tento rok oslávi 11. narodeniny. Druhý, Outreachy, zastrešený GNOME Foundation je zameraný na podporu znevýhodnených skupín. Oba projekty spojili cez 8000 študentov z celého sveta, ktorí vytvorili milióny riadkov kódu. Čo však stojí za tak veľkým úspechom?

10:45 Alexander Szalonnas: ELK stack as log server
ELK (Elasticsearch + Logstash + Kibana) stack is an open source product by Elasticsearch Inc., which makes searching and analyzing log data easier than ever before. Elasticsearch for deep search and data analytics. Logstash for centralized logging, log enrichment and parsing. Kibana for powerful and beautiful data visualization via a customizable WEB UI.

11:15 Věroš Kaplan: Automatizace správy Linuxových počítačů pomocí Ansible - rychlý úvod
Ansible je nástroj na automatizaci správy Linuxových počítačů. Můžeme s ním spravovat několik různých počítačů, nebo třeba celou serverou farmu. Na přednášce si ukážeme, jak se Ansible používá, jak se s ním dá začít a zkusíme si zautomatizovat nějakou jednoduchou úlohu.

11:45 Michal Chovanec: ARM Cortex M, reálny čas, roboti a GNU gcc
Ako robit vyvoj s procesormi ARM pod Linuxom? - moja cesta od Atmegy, uzavretych IDE, po slobodu s GNU GCC a ARM Cortex M (0, 0+, 3, 4, 4f) mikrokontrolery. Cielom prispevku je ukazat ako je mozne robit vyvoj pre ARM architekturu, tak aby bola zabezpecena maximalna priepustnost programu - realny cas a znovupouzitelnost kodu, co najmenej zavisleho na konkretnom vyrobcovi. Doraz bude kladeny hlavne na realny cas a algoritmy riadenia. Ak bude draha pre line-followera, moze byt aj konkretna ukazka robota, spracuvajuc data zo senzorov 250-krat za sekundu ^_^
Nedeľa 15. marec 2015 poobede
13:15 Petr Schindler: Jak se testuje Fedora
Ač se vývojáři snaží sebe víc, vždycky se objeví nějaká chyba. Některé jsou drobné, jen takové vady na kráse. Některé ovšem můžou způsobit nefunkčnost systému či ztrátu dat. Aby se chyby nedostaly až k uživatelům, je tu Fedora QA, tým zabívající se testováním Fedory. V přednášce vás seznámím s tím, jak probíhá testování právě vznikající Fedory, jak se testují nové aktualizace, kam a jak správně nahlásit objevené chyby a hlavně jak může každý svou troškou přispět ke zkvalitnění Fedory.

13:45 Petr Holášek: „Klidně to přeruš!“ aneb pojednání o zpracovávání HW přerušení na OS Linux
Obsluha HW přerušení není obzvláště na víceprocesorových systémech jednoduchá a jejich špatná distribuce může způsobit pokles výkonu různých I/O kompononent jako jsou síťové karty nebo disky. V první půlce přednášky se posluchači dozví jak linuxové jádro HW přerušení zpracovává, v druhé půlce se zaměříme na možnosti řízení distribuce přerušení z userspace s využitím aplikace irqbalance.

14:15 Radovan Garabík: Slovenský národný korpus a (otvorené) zdroje a nástroje pre počítačové spracovanie prirodzeného jazyka
Pri počítačovom spracovaní prirodzeného jazyka je jedným z nevyhnutných základov mať dostatočné množstvo textov na trénovanie a testovanie nástrojov. Získavanie (a používanie) textov je spravidla veľmi komplikované vzhľadom na reštrikcie dané existujúcimi autorskými zákonmi. Príspevok predstaví Slovenský národný korpus, existujúce (OpenSource/OpenContent) zdroje a nástroje pre počítačové spracovanie slovenského jazyka a zhrnie skúsenosti pracoviska pri získavaní jazykových zdrojov a tvorbe vlastných nástrojov.14:45

14:45 Daniel Duriš, Tomáš Peciar: Prvý open source bike share
V polovici roku 2014 bol v Bratislave spustený komunitný systém zdieľaných bicyklov WhiteBikes. Najprv fungoval len cez zasielanie SMS, neskôr bol vytvorená webová aplikácia s mapou a možnosťou požičať si bicykel cez mapu na mobile či z počítača. Celý systém beží ako open source na technológiách PHP, JS, knižnici Bootstrap atď. V prezentácii budeme hovoriť aj o real-life skúsenostiach s nasadením a celom koncepte, ako systém funguje z pohľadu prepojenia hardware (stojany, bicykle, zámky) a software (požičiavanie bicyklov cez web či SMS).

15:15 Slovenská Drupal Asociácia: Novinky v Drupal svete
Drupal je jedným z najrozšírenejších systémov na správu obsahu. V súčastnosti sa v celom ekosystéme okolo Drupalu odohrávajú významné zmeny, ktoré by sme radi priblížili a vyzdvihli ich význam pre OSS komunitu.

© Spoločnosť pre otvorené informačné technológie